פרויקט פרוטיץ

לוגו פרוטיץ     לוגו ארסמוס והאיחוד האירופי

פרוטיץ (PROTEACH) הנו פרויקט בין לאומי של האחוד האירופי במסגרת תכניות Erasmus+ .
בפרויקט משתתפים האגף להתמחות וכניסה להוראה, מכון מופת, ושש מכללות להוראה בישראל: מכללת קיי, מכללת סמינר הקיבוצים, מכללת סכנין, מכללת גורדון, מכללת בית ברל, ומכללת תלפיות.
כמו כן, שותפות בפרויקט ארבע אוניברסיטאות מאירופה: אוניברסיטת בוקרשט, ברומניה, אוניברסיטת אקסטר, באנגליה, אוניברסיטת טלין, באסטוניה, ואוניברסיטת זלצבורג (PLUS university), באוסטריה.

תשע”ט הנה השנה השלישית של הפרויקט. בשנים תשע”ז ותשע”ח הופעל הפרויקט בבתי הספר מקיף ו בבאר שבע וחט”ב אלהוזייל ברהט. בתשע”ט מתווספת לפעילות החממה היישובית בלקיה.

מטרות העל של הפרויקט הנן לשפר את תהליכי הכשרת המורים בישראל, תוך כדי העברת “מרכז הכובד” של ההתמחות לבתי הספר, בשיתוף עם האקדמיה, לחזק את תהליכי הבנאום של המכללות להכשרת מורים בישראל ולשפר את אחוזי ההישארות בהוראה לשל מורים חדשים.

הפרויקט מכוון לקדם הכוונה עצמית, השקעה אג’נטית ומוטיבציה אוטונומית בקרב המתמחים והמורים החדשים ולטפח את בית הספר כסביבה שתומכת בצרכים הפסיכולוגיים (שייכות, מסוגלות, אוטונומיה) של המורים. מכאן שהפרויקט פועל על פי עקרונות מערכתיים-אקולוגיים.

המודל החדש פותח על בסיס מודל ה”חממה”, לפיו תהליכי ההכשרה בתקופת הכניסה להוראה יוצאים מדלתות האקדמיה ועוברים לשדה – לבתי הספר. בכל בית ספר נוצרת קהילייה בית ספרית שנקראת MIT (Multi-player Induction Teams). הקבוצה מורכבת ממתמחים ומורים חדשים, מנהל בית הספר, חונכים ומורים מלווים, בעלי תפקידים, נציגי האקדמיה, מפקחים ממשרד החינוך, ואנשי הרשות המקומית. הקבוצה נפגשת באופן קבוע בבית הספר ומשמשת במה להשמעת קולם של המתמחים והמורים החדשים וליצירה של גשרים הולמים בין הצרכים והתרומות הייחודיות שהם מביאים איתם לבין בית הספר – תרבותו, אפיוניו הייחודיים וצרכיו.

תהליכי הלמידה במסגרת הפרויקט מתקיימים במפגשים של כל השותפים שנערכים בארץ ובאוניברסיטאיות באירופה. הפרויקט מלווה במחקר ובתהליכי הערכה.

מכללת קיי אחראית על שתי חבילות עבודה. האחת, כתיבה וליווי התכנית הפדגוגית של הפרויקט. התכנית מתבססת על ידע שנצבר ביחידת “משאבי צמיחה” במסגרת התכנית הניסויית.
התכנית הפדגוגית כוללת עקרונות ייחודיים, כמו: סילבוס גמיש, מקן מקום רב להשמעת הקול וההובלה של המתמחים והמורים החדשים, עידוד יוזמות של מורים חדשים, שיתוף בית הספר בתכנים ובתהליכים הסדנאיים, ועוד.
חבילת עבודה נוספת של מכללת קיי הנה הובלה של תהליכי הפצה ושימור הידע של הפרויקט (Dissemination).

מארג השותפויות בפרוטיץ:

מארג-השותפויות-בפרוטיץ       פרויקט פרוטיץ

לשיחה עם יועץ, השאר פרטיך וניצור קשר בהקדם
דילוג לתוכן